skip to Main Content
YDS nedir?

Açılımı KAMU PERSONELİ YABANÇI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESBİT SINAV1 olan yabançı dil yeterliliğini ölçen bir sınavdır.

 
YDS’ye kimler ve niçin girer?

Bu sınava, yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (Aylıklarını bu kanunun ek geçici maddelerine göre alanlar dahil),
 • 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu,
 • 2802 sayılı Hakim ve Savcılar Kanunu,
 • 2914 sayılı yükseköğretim Personel Kanunu
 • 3466 sayılı uzman jandarma kanununa tabi olarak çalışmakta olanlar,
 • kadroları karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel
 • 399 sayılı KHK’ nın 3/c maddesine göre sözleşmeli olarak çalışan personel katılabilir.
 
YDS’ye kimler ve niçin girer?

Ayrıca personelinin yabancı dil bilgi seviyesini tespit etmek isteyen diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel de bu sınava katılabilir.

Herhangi bir kurumda çalışmamakla birlikte yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyen fakülte veya yüksekokul mezunları ile üniversitelerce kendilerinden YDSpuanı istenen öğrenciler de bu sınava katılabilir.

Bunlardan başka YDS çok çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Kamu Kurumların Yurtdışı Teşkilatlarında sürekli göreve atanacak memurlar
 • 657 sayılı kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak çalıştırılacak mütercim veya tercümanlar ile çözümleyici ve programcılar
 • Doçentlik bilim sınavına girecek adaylar
 • Doktora ve Sanatta Yeterlik Sınavına girecek adaylar
 • Araştırma Görevlisi kadrolarına atanmak isteyenler
 • LES (Lisansüstü Eğitim Sınavı) Adayları
 • Mütercim veya tercümanlar
 • Diplomalarına denklik almak isteyenler
 • Hazırlık programlarında okuyanlar
 • YÖK kanalıyla Yurtdışına lisansüstü öğrenim görmek isteyenler de bu sınava girmeleri gerekmektedir
 
YDS’yi hangi kurum yada kuruluş uygular?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı/Ankara (bizim bildiğimiz adı ile ÖSYM) tarafından yapılır ve değerlendirilir.

 
DS’de kaç soru vardır?

80 soru vardır.

 
YDS’de hangi dil becerileri ölçülür?

Cümle yapısı(Gramer), Kelime Bilgisi, Cümlede Anlam, Çeviri Becerisi, Aynı Anlama Gelen Cümleyi Bulma, Parçada Anlam, Duruma Uygun Düşen İfadeyi Bulma, Diyalogu Tamamlama, Parçada Eksik Cümleyi Bulma, Parçada Anlam Akışını Bozan Cümleyi Bulma

 
YDS’de hangi dilleri kapsar?

YDS, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Farsça, Fransızca, Hollandaca, İngilizce, İrlandaca, İspanyolca, İtalyanca, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Yunanca dillerinden yapılır. Ancak, yatırım hizmetlerinde çalışmaları nedeniyle maktu yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen teknik personel yalnız Almanca, Fransızca veya İngilizceden sınava girmek zorundadır.

 
YDS hangi tarihlerde uygulanır?

Yabancı Dil Sınavı (YDS) yılda iki kez, Mayıs(İlkbahar dönemi) ve Kasım(Sonbahar dönemi) aylarında yapılır. Sınav genel olarak Ankara’da yapılmakla birlikte aday sayısı fazla olduğu taktirde diğer büyükşehirlerde de yapılabilir.

 
En yakın YDS sınavı ne zaman?

2013 YDS Sonbahar Dönemi Sınavı 01 Eylül 2013 tarihlerinde yapılacaktır. Başvuru işlemleri ÖSYM merkezleri ve sanal ortamda osym.gov.tr tarafından yürütülecektir. 

 
YDS de alınabilecek puan ve seviyeler nelerdir?

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi,
olarak değerlendirilir.

Örnek YDS Puanları

30 doğru:37.5 YETERSİZ
40 doğru:50 E SEVİYESİ
45 doğru:56,25 E SEVİYESİ
50 doğru:62,5 D SEVİYESİ
55 doğru:68,75 C-D SEVİYESİ
60 doğru:75 C SEVİYESİ
65 doğru:81,25 B SEVİYESİ
70 doğru:87,5 B SEVİYESİ
75 doğru:93,75 A SEVİYESİ
80 doğru:100 A SEVİYESİ

Bu seviyelerden hangilerine ne miktarda tazminat ödeneceği ilgili mevzuata göre tespit edilir.

 
YDS’de yanlış doğruyu götürür mü?

Hayır götürmez.

 
YDS’ye nasıl başvurulur?

YDS sınavı başvurusu oldukça kolaydır. Son iki ÖSYM tarafından uygulanan herhangi bir sınava girdi iseniz https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden kaydınızı hemen yaptırabilirsiniz. Şayet girmedi iseniz ilk defa kayıt yaptırıyor olacağınızdan dolayı gidip başvuru merkezlerinden (Üniversite Rektörlükleri, Postane ve diğer sınav koordinatörlüklerinden) kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 

 
YDS’ye başvuru ücreti ne kadardır ve nerelere yatırabilirim?

Sınav ücreti şu an itibariyle 50 TL olmakla beraber kılavuz ve sınav ücreti her dönem için yeniden belirlenmekte ve ilgili dönemin kılavuzunda (http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilir) belirtilmektedir. Bu ücret bankaya yatırılacak miktardır. Burada dikkat edilecek husus bu paranın başka bir hesaba yatırılmamasıdır. ATM lerin eğitim ödemeleri veya diğer ödemeler kısmından ÖSYM Ödemeleri bölümü bulunmaktadır ve 50 TL nin TC Kimlik numarasını girdikten sonra bu bölüme yatırılması gerekmektedir. Sınava herhangi bir sebepten dolayı girememe durumunda da ücret geri ödenmez. Bu ücretin yatırılmasının ardından adayın başvuru için en yakın Üniversite rektörlüğüne ya da Postaneye gitmesi yeterlidir. Aday başvuru merkezine giderken önceden ÖSYM nin sitesinden indirdiyi başvuru formunu doldurmuş olması ve eğitim durumunu gösteren bir diplomayı yanında bulundurması gerekmektedir. Başvuru işlem ücreti ise 3-5 TL’dir. Adayların başvuru anında bu miktarı yanlarında bulundurmaları gerekir.

 
YDS şifremi nasıl alabilirim?

Yukarıda yazılı başvuru işlemi sırasında bu şifre size verilecektir.

 
YDS şifrem ne işe yarar?

Bu şifre T.C. kimlik numarası ile birlikte ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.trinternet adresini kullanarak bilgilerinizi görmeniz, sınava gireceğiniz yer bilgisini de içeren Sınav Giriş Belgenizi edinmenizi, sınav sonuç bilgilerinizi görmenizi ve istediğiniz anda bilgilerinizi güncellemenizi sağlar. Daha önceleri ÖSYM’nin herhangi bir sınavına girmiş adaylar ise ÖSYM’nin internet adresinden bireysel olarak şifre alarak aynı işlemleri gerçekleştirebilirler. Ayrıca başvuru işleminin ardından adaylar Aday Başvuru Kayıt Bilgileri dökümünün çıktısını alarak kontrol etmeli ve bunu saklamalıdırlar.

 
YDS şifremi unutursam ne yapmalıyım?

Sınav başvuru merkezlerine gidip 2-5 TL karşılığında tekrar alabilirsiniz.

 
YDS sınav sonucumu nasıl öğrenebilirim?

Başvuru esnasında size verilen şifrenizle ve T.C. kimlik numaranızla birlikte ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebilirsiniz. Sonuçlar adreslere gönderilmemektedir.

 
YDS sınav sonucu kaç yıl geçerlidir?

YDS puanları 5 YIL süre ile geçerli olacaktır. Ancak bazı kurum ve kuruluşlar bu süreler için sınırlama getirebilmektedir.

 
YDS sınav sonucuna göre kimler dil tazminatı alabilir?

Her kurumun ödediği dil tazminatı farklı olup, net ücretlendirme mevzuatta belirtilmektedir. Genellikle kurumlar YDS – C Grubundan başlayarak(70) ,dil tazminatı ödemektedir.

 
YDS’ye girmek için minimum dil seviyem ne olmalıdır?

En az orta seviye. Daha önce KPDS’ye girmiş adaylar için ise en az 45 puan almış olmak bu eğitimlere katılabilmek için yeterlidir.

 
YDS’ ye hazırlık süresi ne kadardır?

En az orta seviye dil bilgisine sahip olan öğrenci baz alınarak, standart program 3 ay sürmektedir. Dil seviyesi daha düşük olan adaylar için bu süre 8 aya kadar çıkmaktadır. Bu sürenin zoraki kısaltılması söz konusu değildir. Bu gibi şeyler sadece adayın hem zaman hem de para kaybına yol açacaktır. Adayların bu konuda sabırlı olmaları ve kendilerini amaçlarına en iyi ulaştıracak en iyi yöntem ve doğru materyallerle uzman bir hoca rehberliğinde çalışmalarını sürdürmeleri gerekmektedir.

 
Çok az İngilizce biliyorum YDS test tekniği eğitimlerine katılarak başarılı olmam mümkün mü?

Unutulmamalıdır ki YDS Eğitimleri mucizeler yaratan eğitimler değildir. Bir başarının sağlanabilmesi içinde adayın en az intermediate(orta seviye) düzeyinde olması, yani bir alt yapısının olması gerekmektedir. Bunun aksi yönünde vaatte bulunan kurslar veya özel ders veren kişiler konusunda adayların uyanık olmaları gerekmektedir. Önerimiz dil seviyesi yetersiz olan adayların genel İngilizce eğitimi almaları ve bir sonraki dönem KPDS’ye hazırlanmalarıdır.

 
YDS’ye kursa gitmeden evde hazırlanabilir miyim?

Bireysel çalışma sınav hazırlığında en önemli etkenlerden biri olduğundan, tabii ki KPDS’ ye evde kendi çabanızla hazırlanmanız mümkündür. Ancak KPDS gibi sınavlar farklı teknikler içerdiğinden iyi kitaplara ve hatalarınız düzeltecek iyi bir danışmana ihtiyacınız olacaktır. Bu sebeple iyi bir sınav koçu veya kurs seçimi bu alanda başarıya ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Bu sayede hem de daha düzenli bir çalışma temposu içinde yer almış olursunuz. 

 
YDS test tekniği eğitimi nedir? Nasıl uygulanır?

KPDS soruları farklı teknikler ile çözülebilen, zorlu çeldiriciler ve uzun paragraflardan oluşan bir sınavdır. İyi derecede İngilizce bilgisine sahip olan adaylar bile bu sınavda büyük sıkıntı yaşamaktadır. Test Tekniği Eğitimi, İngilizce dilinde bulunan bazı kalıpların ezberletilmesi değil, bu kalıpların mantığının kursiyere anlatılıp , doğru cevabın en kısa sürede ve birbirine benzeyen diğer seçenekler arasından nasıl tespit edileceğinin öğretilmesi anlamına gelir. Bol soru çözerek bu sorular üzerinden teknikleri iyi bir şekilde kavrayan öğrenciler sınavda çok daha yüksek puanlar almaktadır.

 
YDS’de her soruyu teknik uygulayarak çözmem mümkün mü?

Maalesef Hayır! KPDS sorularının ortalama olarak %60’ı Teknikle çözülebilirken, %40 gibi bir oran için bilgi birikimi gerekmektedir. Bu sebeple başarı için alt yapı şarttır. Böylece soruları %90 gibi büyük bir oranla daha hızlı çözerek tüm soruları yetiştirmeniz mümkün olabilir. 

 
YDS eğitimi almak için kurs araştırıyorum. Nelere dikkat etmeliyim?

1.  Eğitim için en önemli birincil faktör eğitimi kimin vereceğidir. Eğitimi verecek olan kişinin bu alanda uzmanlaşmış olması gerekmektedir. Aynı tıpta olduğu gibi İngilizce eğitimlerinde de branşlaşma vardır. Eğitimcinizin bu alanda branşlaşmış, YDSkonularına-sistemine hakim uzman bir isim olması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki çok iyi İngilizce bilgisi olan İngilizce öğretmenleri bile bu eğitimleri verememektedir.

2. Ders saat sayısı önemlidir. YDS eğitimleri ortalama 84 ila 120 saat arasında değişen sürelerden oluşmaktadır. Daha uzun eğitimler genel İngilizce eğitimleri olupYDS’ye yönelik değildir.

3. Sınıf mevcudu da bu tür eğitimlerde diğer önemli bir faktördür. Sınıf mevcudunun az olması eğitmeniniz size daha fazla zaman ayırması anlamına gelmektedir. Bu da başarıyı etkileyen önemli bir unsurdur.

4. Kurs tercih ederken hiç kuşkusuz kurs ücreti de oldukça önemli bir faktördür. Fiyatı ucuz olduğu için tercih edilen kurslar ya kalabalık sınıflardan oluşmakta, yada deneyimsiz eğitmenler önderliğinde eğitim vermektedir. Bir kursun ucuz olması kadar pahalı olması da tehlikelidir. Bu sebeple hem paranızın boşa gitmemesi, en önemlisi de zamanınızın ve emeğinizin heba olmaması için adayların KPDS kurs seçiminde dikkatli olmaları gerekmektedir.